Chorobliwa zazdrość objawy u kobiety i mężczyzny.
Chorobliwa zazdrość objawy u kobiety i mężczyzny.
Detektywi Warszawa - Monika i Krzysztof
Zazdrość to normalna cecha w każdym związku. Gorzej, jeśli przeobraża się w obsesję na punkcie zachować żony, męża, partnerki czy partnera.
Do zazdrości o partnera przyznaje się ponad 97 procent Polaków i 90 procent Polek. Psychologowie twierdzą, że zazdrość w granicach zdrowego rozsądku jest potrzebna w każdym związku, bo nie pozwala na obojętność wobec partnera, ale jednocześnie zauważają, że coraz więcej osób ma problem z zapanowaniem nad tymi emocjami. Najbardziej skrajną formą zazdrości jest zazdrość chorobliwa, nazwana zespołem lub syndromem Otella.
(Źródło: Magazyn Detektyw, https://www.magazyndetektyw.pl/czy-wiesz-ze-najbardziej-skrajna-forma-zazdrosci-jest-zazdrosc-chorobliwa-psychoza-ta-powszechnie-znana-jest-jako-zespol-lub-syndrom-otella/)
Zespół Otella w przeważającej większości dotyka mężczyzn. Chory z zazdrości żyje w nieustannym poczuciu zdrady. Jest przekonany nie tylko o niewierności ale także o tym, że jego partnerka ma bardzo wielu kochanków. Upatruje ich wszędzie, najczęściej w kręgu przyjaciół, znajomych, osób, z którymi pozostaje w kontakcie. Wciąż poszukuje dowodów rzekomej niewierności partnerki, może to być cokolwiek, kilkuminutowe spóźnienie, bilet autobusowy znaleziony w jej kieszeni czy fakt, że nie odebrała telefonu.
(Źródło: Magazyn Detektyw, link jak wyżej)
Sygnały dla kobiet, świadczące o tym, że możesz być chorobliwie zazdrosna.
Portal "OFEMININ" https://www.ofeminin.pl/w-spodnicy/chorobliwa-zazdrosc-objawy-chorobliwej-zazdrosci/s8nf5my wskazuje więcej niepokojących symptomów chorobliwej zazdrości:
1. Oskarżasz partnera o intymne kontakty z innymi kobietami, nie mając na to żadnego dowodu.
2. Sprawdzasz jego połączenia i wiadomości w telefonie, przeszukujesz jego komputer.
3. Przeszukujesz jego rzeczy osobiste w poszukiwaniu dowodów zdrady.
4. Obsesyjnie śledzisz jego byłe dziewczyny lub koleżanki na portalach społecznościowych i próbujesz skontaktować się z nimi.
5. Izolujesz partnera od kontaktów z innymi.
6. Jesteś wściekła, gdy on rob cokolwiek poza spotkaniami z tobą (ma swoje zainteresowania, znajomych).
7. Obwiniasz partnera o swoją chorobliwą zazdrość.
8. Wypytujesz o wszystko co robi, z kim robi, o kim myśli.
9. Cierpisz z powodu zazdrości - czujesz się niechciana, niekochana, gorsza niż inne kobiety, które go otaczają.
10. Stosujesz słowną lub fizyczną przemoc wobec partnera, obrażasz go i poniżasz.
11. Próbujesz zaszkodzić partnerowi w ramach zemsty za podejrzenie o zdradę.
12. Robisz krzywdę sobie, np. z powodu zaniżonego poczucia własnej wartości okaleczasz się, głodzisz, sięgasz po alkohol i papierosy.
13. Twoja chorobliwa zazdrość wpływa negatywnie za związek i jest głównym źródłem kłótni.
My ze swojej strony dodajemy: - Wynajmujesz Prywatnego Detektywa do śledzenia swojego męża lub żony i oburzasz się, jeśli Agencja Detektywistyczna nie dostarczy Ci dowodów na zdradę
Jak sobie pomóc?
Żeby pomóc partnerowi, a przez to całej rodzinie, należy zacząć od siebie. Uzmysłowić sobie, że zachowanie partnera może wskazywać na zespół Otella i nie ulegać ani nie dać się w ciągnąć w jego urojenia.
-Zespół Otella to tzw. chorobliwa zazdrość i podejrzliwość, która nie ma racjonalnych podstaw - mówi WP Parenting psycholog Magdalena Mucha – Zwykle zespół Otella rozwija się u alkoholików, dlatego warto sobie zadać pytanie, czy mój partner się do nich zalicza.
-Jeśli wszystkie przesłanki wskazują na wspomniany syndrom, kobieta przede wszystkim sama potrzebuje pomocy. Zwykle nie udaje się jej samej pomóc partnerowi i wyleczyć go. Może nakłaniać do leczenia, ale jest to bardzo skomplikowane – dodaje ekspertka.
Dzieje się tak dlatego, że osoby z zaburzeniami psychicznymi najczęściej nie mają świadomości i nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą być chorzy. Wierzą w to, co mówią i uważają swoje zachowanie za odpowiednie. W przypadku alkoholików z zespołem Otella, jedyne rozwiązanie to przymusowe leczenie, które chory może odbyć za zgodą sądu.
Jeśli więc kobieta ma obawy, że jej partner ma syndrom Otella, powinna jak najszybciej skontaktować się z psychoterapeutą a nawet lekarzem psychiatrą, który nie tylko wskaże jej drogę dalszego postępowania, ale także powie, jak reagować na podejrzenia męża bez narażanie siebie i dzieci na agresję z jego strony.
(Źródło: https://parenting.pl/zycie-z-otello-czyli-jak-choroba-moze-zniszczyc-rodzine)
Komentarze
Prześlij komentarz